Ostrzenie krawędzi...
Jak ostrzyć? Krawędzie można ostrzyć na kilka sposobów: ostrzenie ręczne, ostrzenie maszynowe manualne oraz ostrzenie automatyczne.
Ostrzenie ręczne: polecane do małych serwisowań przy małych ubytkach lub zdzieraniu tzw. drutu czyli zawiniętej części krawędzi.
Zaletą ostrzenia ręcznego jst małe zużycie materiału czyli krawędzi oraz to, że można je wykonać podczas wyjazdu (mając odrobinę umiejętności manualnych). Największą wadą ostrzenia ręcznego jest fakt, że krawędz nie jest hartowana. Ponadto przy ostrzeniu krawędzi od dołu (od strony ślizgu) zmienia się kąt, bo nie da się za pomocę ręcznych ostrzałek skrawać równo ślizgu i stali krawędzi.
Ostrzenie maszynowe manualne: oznacza, że pracownik serwisu ostrzy za pomocą maszyny ale siłę docisku, grubość ziarna ściernicy oraz postępy w pracy kontroluje manualnie i wzrokowo.
Zaletą takiego ostrzenia jst adekwatne do ubytków zużycie materiału czyli krawędzi i ślizgu. Największym jednak atutem tej metody jest hartowanie stali podczas ostrzenia poprzez natrysk płynu chłodzącego na rozgrzaną powierzchnię krawędzi oraz idealne wyrównanie powierzchni ślizgu i krawędzi. Wszelkie ubytki w samym ślizgu zostają wyrównane po uprzednim zalaniu ich specjalnym tworzywem na gorąco. Tak naostrzone narty wyglądają od spodu jak nowe a krawędzie sa wypolerowane jak "lustro". Dzięki zahrtowaniu powierzchni krawędzie bardzo długo pozostają ostre.
Ostrzenie automatyczne: ogranicza możliwości pracownika serwisu w procesie ostrzenia krawędzi, polega na zamocowaniu narty lub snowbardu na taśmie prowadzącej, docisk odbywa się automatycznie. Zalety: wysoka jakość ostrzenia, szybka i kompleksowa obsługa. Automatyczne ostrzenie ma natomiast jedną poważną wadę, zużywa dość dużo materiału, czyli skraca żywotność nart. Uwaga ta nie dotyczy ostrzenia za pomocą dysków ceramicznych, które służa bardziej do wykańczania ostrzenia a nie do samego ostrzenia i dlatego przy prawidłowych ustawieniach maszyny nie zużywają zbyt wiele krawędzi.
Ostrzenie dyskami ceramicznymi: to tak naprawdę doostrzanie lub wykańczanie procesu ostrzenia krawędzi. Krawędzie ostrzone w ten sposób można powiedzieć wracają do fabrycznej jakości i ostrości a najważniejszą cechą jest ich utwardzenie dzięki czemu na dłużej pozostają ostre.
Return to previous page